Sezon na sporty zimowe to niestety także sezon na kontuzje. Zimowe urazy zdarzają się wszystkim. Nawet osoby trenujące od lat mogą nabawić się poważnej kontuzji podczas jazdy na nartach czy snowboardzie. Wystarczy zbyt krótka rozgrzewka, jeden fałszywy krok, wada sprzętu, a świetna zabawa może zakończyć się poważnym urazem. Planując wyjazd trzeba koniecznie pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, aby wysokie koszty leczenia nie okazały się przytłaczające.
Jakie kontuzje grożą nam na zimowym urlopie?
Najczęstszym urazem, którego doświadczamy na zimowych urlopach są silne stłuczenia. Bardzo często na początku towarzyszy im tylko ból i niewielki obrzęk, a następnie może pojawić się zasinienie i krwiak. Niekiedy bierzemy dany uraz za zwykłe stłuczenie, a w rzeczywistości okazuje się, że doszło do zwichnięcia, a nawet złamania. W takich sytuacjach okład z lodu i maść przeciwbólowa na pewno nie pomogą i trzeba skorzystać z pomocy medycznej. Inną powszechną kontuzją są skręcenia – najczęściej kostki. Zwłaszcza z wyjazdu na narty często wracamy ze skręconym stawem skokowym. Na szczęście najrzadziej zdarzają się złamania, które są najbardziej bolesne i wymagają zdecydowanie najdłuższej rekonwalescencji.
Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków
Zimowy wypad nie może się obejść bez ubezpieczenia turystycznego. Osoby uprawiające sporty zimowe od lat doskonale o tym wiedzą. Znacznie częściej o ubezpieczeniu nie pamiętają osoby początkujące lub uprawiające sport bardzo rzadko i wyłącznie rekreacyjnie. Uraz może się jednak zdarzyć wszędzie i zawsze, dlatego dobra polisa turystyczna jest bardzo ważna. W ramach ubezpieczenia turystycznego otrzymujemy: pokrycie kosztów leczenia, nieszczęśliwych wypadków oraz pomoc prawną. Wybierając pakiet ubezpieczenia pamiętajmy o tym, gdzie zamierzamy wypoczywać. W Polsce zimowe wypady odbywają się często w polskich górach lub blisko granicy. W firmie Signal Iduna ubezpieczeniowej klienci mogą wybrać ubezpieczenie NNW w dwóch wariantach: na terenie Polski oraz w obrębie kraju i na 30-kilometrowym pasie przygranicznym. To doskonała opcja dla osób, które wybierają się np. na narty w Czechach czy na Słowacji. Ubezpieczenie obejmuje zarówno ryzyka związane z amatorskim uprawianiem sportów zimowych, takich jak narciarstwo i snowboard, jak też uprawianiem sportów wysokiego ryzyka oraz pracą fizyczną. Pakiet można rozszerzyć m.in. o ubezpieczenie sprzętu sportowego czy bagażu podróżnego.
Pamiętajmy, że ubezpieczenie to nie tylko ochrona finansowa, ale także poczucie bezpieczeństwa i spokój, które są bezcenne.