Czego dotyczy prawo rodzinne?

Prawo rodzinne reguluje stosunki majątkowe i niemajątkowe pomiędzy małżonkami i krewnymi, a także wynikające z kurateli, opieki i przysposobienia. Wszystkie przepisy wchodzące w jego skład zawarte są w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Niektóre kwestie związane z prawem rodzinnym reguluje również Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, a także inne akty prawne polskie i międzynarodowe.

Rodzaje spraw sądowych z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego

Wiele spraw rodzinnych i opiekuńczych jest rozstrzygana przed sądem z konieczności i nie wiąże się z żadnym sporem. Przykładem może tu być adopcja, której przeprowadzenie wymaga drogi sądowej. Podobnie jest w przypadku rozwodu. Nawet jeśli obydwoje małżonkowie są zgodni co do tego, że chcą rozwiązać swoje małżeństwo bez orzekania o winie i zgadzają się przy tym w zasadniczych kwestiach, takich jak podział majątku, czy opieka nad dziećmi, konieczna jest przynajmniej jedna rozprawa sądowa, podczas której sąd orzeknie o rozwodzie. Prawo rodzinne reguluje również kwestie związane z opieką nad dziećmi po zakończeniu małżeństwa ich rodziców. Rozstrzygnięcia przed sądem najczęściej wymagają w związku z tym sprawy o alimenty. Nie ma takiej konieczności, ponieważ obowiązek alimentacyjny może być realizowany dobrowolnie. W większości przypadków postępowanie sądowe jest jednak konieczne. Skłócone strony najczęściej nie są bowiem w stanie samodzielnie ustalić między sobą ich wysokości i warunków płatności. Poza tym wiele osób do płacenia alimentów jest w stanie skłonić dopiero prawo rodzinne. Adwokat https://www.adwokat-soszka.pl/ (Warszawa to miasto, gdzie bez trudu znajdziemy dobrego specjalistę od spraw rodzinnych), pomoże nam przede wszystkim ustalić jakie świadczenia nam się prawnie należą w danej sytuacji i realnie oceni nasze szanse na wygraną.

Najlepszy adwokat – specjalizacja prawo rodzinne

W momencie, kiedy w naszym życiu pojawia się problem, wymagający rozstrzygnięcia na sali sądowej zazwyczaj uznajemy, że potrzebny jest nam adwokat. Specjalizacja prawo rodzinne to jednak niejedyne kryterium, które powinno decydować o nawiązaniu współpracy z daną osobą. Jak zatem wybrać odpowiedniego prawnika? Tego rodzaju sprawy są zazwyczaj bardzo trudne dla klientów i wiążą się z silnymi emocjami, dlatego adwokat specjalizujący się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa rodzinnego powinien przede wszystkim odznaczać się delikatnością i empatią. Aby właściwie zadbał o interesy strony, którą będzie reprezentował, musi również doskonale znać nie tylko Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, ale także i inne przepisy regulujące stosunki w rodzinie, które mogą dotyczyć danego przypadku. Dzięki temu będzie mógł rzetelnie ocenić szanse strony na wygraną oraz opracować właściwą strategię postępowania. Przy pomocy prawnika nie tylko mamy większą szansę na zwycięstwo w sądzie, ale również możemy liczyć na to, że postępowanie przebiegnie szybciej, sprawniej i angażując mniej naszego czasu i nerwów.

Poprzedni artykułRRSO – co to oznacza?
Następny artykułKontuzje w sportach zimowych – jak się przed nimi zabezpieczyć?