Spadek po rodzicach – co warto o nim wiedzieć?
Wcześniej spisany testament
Testament jest podstawą, jeśli chodzi o odziedziczenie spadku. Wówczas nie ma problemu, kto i ile ma otrzymać. W przypadku spadku po rodzicach warto pamiętać, że jeśli któreś z dzieci zostaje pozbawione spadku, to podobnie jak małżonek i rodzice spadkodawcy, posiada prawo do zachowku. Są to dwie trzecie części spadku lub połowa, w przypadku, gdy dziedziczenie odbywa się na innych warunkach. Jeśli podział spadku nie został ustalony, wtedy wszyscy spadkobiercy dzielą się po równo.
Obowiązek podatkowy
Płacenia podatku od spadku po rodzicach można uniknąć. W tym celu należy jak najszybciej udać się do urzędu skarbowego i zgłosić, że otrzymało się spadek oraz określić jego wartość. Na poinformowanie urzędu przewiduje się 6 miesięcy od orzeczenia sądu, który stwierdził nabycie spadku.
Dziedziczenie spadku bez testamentu
Nazywane inaczej dziedziczeniem ustawowym. Według tego założenia spadek zostaje podzielony w równych częściach między dzieci i małżonka. Ważną informacją jest również fakt, że małżonek nie może otrzymać mniej niż jedną czwartą całego spadku. Warto również pamiętać, że poczęte dziecko też jest uznawane za spadkobiercę.