Spadek po rodzicach – co warto o nim wiedzieć?

Spadek po rodzicach – co warto o nim wiedzieć?

Wcześniej spisany testament

Testament jest podstawą, jeśli chodzi o odziedziczenie spadku. Wówczas nie ma problemu, kto i ile ma otrzymać. W przypadku spadku po rodzicach warto pamiętać, że jeśli któreś z dzieci zostaje pozbawione spadku, to podobnie jak małżonek i rodzice spadkodawcy, posiada prawo do zachowku. Są to dwie trzecie części spadku lub połowa, w przypadku, gdy dziedziczenie odbywa się na innych warunkach. Jeśli podział spadku nie został ustalony, wtedy wszyscy spadkobiercy dzielą się po równo.

Obowiązek podatkowy

Płacenia podatku od spadku po rodzicach można uniknąć. W tym celu należy jak najszybciej udać się do urzędu skarbowego i zgłosić, że otrzymało się spadek oraz określić jego wartość. Na poinformowanie urzędu przewiduje się 6 miesięcy od orzeczenia sądu, który stwierdził nabycie spadku.

Dziedziczenie spadku bez testamentu

Nazywane inaczej dziedziczeniem ustawowym. Według tego założenia spadek zostaje podzielony w równych częściach między dzieci i małżonka. Ważną informacją jest również fakt, że małżonek nie może otrzymać mniej niż jedną czwartą całego spadku. Warto również pamiętać, że poczęte dziecko też jest uznawane za spadkobiercę.

Poprzedni artykułJak skutecznie zadbać o swoją emeryturę?
Następny artykułJak porodzić sobie z długami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj