Różnica między oszczędzaniem a inwestowaniem pieniędzy

Wszystkim znane jest pojecie oszczędzania. Natomiast definicja inwestowania jest już o wiele trudniejsza. Raczej każdy wie o co chodzi, ale szczegóły znane są raczej tym, którzy się tym zajmują na co dzień. Jednak prawdą jest, że najpierw trzeba oszczędzić, żeby potem zaoszczędzone środki zainwestować.

 Co rozumiemy przez oszczędzanie?

To pojęcie oznacza zarówno oszczędne wydawanie pieniędzy, które oznacza wybieranie spośród towarów i usług produktów tańszych ale o podobnych cechach jak te droższe. Oszczędzaniem jest również rezygnacja z konsumpcji dzisiejszej na konsumpcję w przyszłości. Czyli oszczędzając codziennie drobną kwotę, możemy raz na miesiąc dokonać większego zakupu albo nadal oszczędzać. Oszczędzanie możemy również rozumieć jako ochronę tego, co już posiadamy. Czyli oszczędzanie służy ochronie tego poziomu konsumpcji, który już ma miejsce.

 Czym jest inwestowanie?

Inwestowanie od oszczędzana różni się zjawiskiem zwanym ryzykiem. Gdy oszczędzamy, to chronimy to co mamy, a inwestując ryzykujemy. Do pewnego stopnia nie jesteśmy pewni czy zyskamy na konkretnej formie inwestowania. Równie dobrze może ona przynieść straty. Dlatego istotnie jest podniesienie stopnia swojej własnej edukacji finansowej. Wtedy będziemy tak wybierać instrumenty inwestycyjne, żeby ryzyko było jak najmniejsze.

Poprzedni artykułKantory internetowe – czy są bezpieczne?
Następny artykułBank a parabank – podstawowe różnice

1 KOMENTARZ

  1. Jedno mozna polaczyc z drugim. Doskonale widac to na przykładzie ppk. Sam program to inwestycja, na której zyskuje się oszczednosci na stare lata emerytalne. Chodzi o to, ze co miesiac na konto uczestnika spływa gotowka z % z jego pensji, z % od pracodawcy i raz w roku 240zł od państwa. W ten sposob zbiera sie sumka, ktora po przejsciu na emeyture jest wyplacana. Dlatego rodzaj oszczedzania w formie inwestycji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj