Zarządzanie gospodarstwem to bardzo trudne zadanie, wymagające posiadania odpowiedniej wiedzy, umiejętności i zapału. Istnieją jednak czynniki, na które człowiek nie ma praktycznie żadnego wpływu. Mamy tu na myśli warunki atmosferyczne. Jaka więc pogoda dla rolników stanowi największe niebezpieczeństwo upraw i hodowli?
Kiepska pogoda dla rolników, czyli ciągłe opady deszczu
Oczywiście wiadomo, że bez wody zboża i inne rośliny nie mają możliwości funkcjonować. Trzeba jednak pamiętać o umiarze. Opady deszczu raz na jakiś czas, w umiarkowanych ilościach, są jak najbardziej przydatne – w przeciwnym wypadku wystąpi zgubna w skutkach susza. Niestety zdarza się, że takie warunki atmosferyczne potrafią utrzymywać się stale przez kilka dni, a nawet kilka tygodni z rzędu. To fatalna informacja dla gospodarstw rolnych. Istnieje ryzyko powstania podtopień, a one całkowicie zaburzają wszelkie plany – zarówno związane ze wzrostem roślin, jak i ich zbiorem.
Słońce prażące tygodniami
Im dłużej utrzymuje się występowanie opadów, tym większa presja potrzeby pojawienia się słonecznej pogody. Nie można jednak zapomnieć, iż w tym przypadku umiar również odgrywa kluczową rolę. Zbyt długie oddziaływanie promieni słonecznych może w dość szybkim tempie doprowadzić do suszy. Wtedy trudno liczyć na jakikolwiek wzrost i rozwój roślin (dla zwierząt hodowlanych w naszej strefie klimatycznej to też zazwyczaj kiepska sytuacja). Funkcjonalność całego gospodarstwa rolniczego zostaje całkowicie storpedowana. Z pewnością taka pogoda dla rolników nie jest optymalna.
Silne wichury
W ostatnim czasie przez Polskę przeszło kilka groźnych wichur. Mnóstwo osób prowadzących gospodarstwa odczuło ich niesamowitą siłę na własnej skórze. Silny wiatr potrafi siać spustoszenie nie tylko wśród roślin, ale również infrastruktury. Uszkodzone zostają szklarnie oraz inne obiekty znajdujące się na terenie gospodarstwa rolnego. Naprawy natomiast wielokrotnie wiążą się z ogromnymi kosztami. Zatem trzeba jasno stwierdzić, że wichury nie są sprzymierzeńcami rolników.
Burze i inne gwałtowne zjawiska
Istnieją także zjawiska atmosferyczne, które łączą kilka negatywnych cech w jedną. Mamy tu na myśli między innymi burze. W trakcie ich trwania ryzyka nie stanowią tylko gigantyczne ulewy, ale również przepotężne wichury, a nawet grad, czy w ekstremalnych przypadkach tornada. Dla rolników prognozy pogody przewidujące burze należą do najmniej oczekiwanej grupy.