Pożyczka bez baz – co to jest? Czy jest dostępna?

BIK, ERIF, KRD czy BIG InfoMonitor to skróty, które mrożą krew w żyłach wielu Polaków, ponieważ kryją się pod nimi instytucje prowadzące własne bazy dłużników. To właśnie z nich korzystają banki oraz przedsiębiorstwa udzielające pożyczek. Niestety, nie każdy posiada idealną historię kredytową, dlatego też wiele osób szuka możliwości wzięcia pożyczki bez baz. Czy jest to jednak w ogóle możliwe?

Pożyczka bez baz – najważniejsze informacje

Jako udzielenie pożyczki bez baz rozumie się usługę polegającą na pożyczeniu pieniędzy klientowi bez wcześniejszego sprawdzania go w bazach dłużników. W takiej sytuacji zostałyby zweryfikowane tylko jego dane osobowe, a firma udzielająca pożyczki bez baz sprawdziłaby, czy dana osoba nie posługuje się skradzioną tożsamością i nie podszywa pod kogoś obcego.

Niestety, w praktyce taka weryfikacja byłaby praktycznie niemożliwa, ponieważ samo posłużenie się dokumentem tożsamości w postaci dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu byłoby niewystarczające do potwierdzenia danych osobowych potencjalnego klienta. Dodatkowo taka pożyczka bez baz narzucałaby na wierzyciela ogromne ryzyko niewypłacalności ze strony dłużnika – firma zapewniająca finansowanie nie miałaby możliwości sprawdzenia, czy jej przyszły klient nie ma już istniejących zobowiązań.

Pożyczka bez baz byłaby także sprzeczna z zasadami etyki oraz branżowymi standardami odpowiedzialnego pożyczania pieniędzy – mogłoby okazać się, że niezweryfikowany w bazach dłużników klient znajdowałby się w spirali długów i kolejna pożyczka mogłaby mu bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Czym są pożyczki bez baz?

Najczęściej pożyczka bez baz to tylko slogan marketingowy wykorzystywany przez niektóre firmy udzielające chwilówki. Takie biznesy kuszą swoich potencjalnych klientów, obiecując im bardzo powierzchowną weryfikację danych oraz szybkie podjęcie decyzji o przyznaniu finansowania.

W praktyce najczęściej okazuje się, że i tak każda zainteresowana pożyczką osoba zostanie sprawdzona w BIKu oraz KRD, a dopiero po wydaniu pozytywnej decyzji o zdolności kredytowej, zostanie jej zaproponowana konkretna oferta.

Czy pożyczki bez baz rzeczywiście istnieją?

Pożyczki bez baz praktycznie nie istnieją, ponieważ każda firma bez względu na wielkość i formę prowadzonej działalności musi jakoś zweryfikować swojego przyszłego klienta. Jeśli jednak spotkasz się gdzieś z produktem opisywanym jako pożyczka bez baz, to uważaj – niektórzy oszuści próbują w ten sposób wyłudzić cudze dane osobowe!

Kto dostanie pożyczkę bez baz?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pożyczka bez baz dłużników to produkt, który w zasadzie nie istnieje, ponieważ obowiązkiem każdego legalnie działającego przedsiębiorstwa jest weryfikacja swoich klientów. Dlatego też przed podpisaniem umowy o pożyczkę ubiegająca się o nią osoba będzie musiała zostać zweryfikowana w bazach dłużników.

Nie oznacza to jednak, że nie można dostać pożyczki, gdy posiada się już inne zadłużenia – wystarczy tylko zgłosić się do firm, które rozumieją potrzeby swoich klientów. Najlepszym tego przykładem mogą być pożyczki online oraz pożyczki na raty. Przedsiębiorstwa, które ich udzielają, do określania zdolności kredytowej swoich klientów biorą pod uwagę nie tylko ich wpływy osiągane na podstawie umowy o pracę, lecz także umowy cywilno-prawne oraz świadczenia socjalne takie jak renty, zasiłki i emerytury.

Poprzedni artykułPerfekcyjna hydraulika w naszym domu
Następny artykułJaka jest najgorsza pogoda dla rolników?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj