Pozew rozwodowy – o czym pamiętać

W pozwie o rozwód musimy wskazać, czy domagamy się rozwiązania związku małżeńskiego z winy czy też bez winy współmałżonka.

Jak zacząć rozwód – Z winą czy bez winy? Małżonek, który nie został uznany za winnego może domagać się alimentów od małżonka winnego. Pamiętajmy jednak o tym, że winę, jak każdy fakt, musimy wykazać w toku procesu powołując na tę okoliczność dowody.

Co z małoletnimi dziećmi?

Jeżeli strony postępowania nie mają dzieci albo też są one pełnoletnie, nie uwzględnia się ich w pozwie. Jeżeli jednak dzieci nie są pełnoletnie, pojawia się kwestia ustalenia kontaktów z nimi, jak również ustalenia wysokości alimentów, jakich powód będzie się domagał od pozwanego.

Ustalenie częstotliwości widywania się z dzieckiem jest o tyle istotne, że z procesowego punktu widzenia możemy domagać się spełnienia przez drugą stronę tego obowiązku w przypadku, gdyby strona uchylała się od tego.
Domagając się alimentów pamiętajmy, że sąd opiera się na dwóch przesłankach – uzasadnionych potrzebach uprawnionego oraz możliwościach zarobkowych i majątkowych pozwanego. Te dwie kwoty muszą pozostawać ze sobą w korelacji, jeżeli jednak domagamy się alimentów w określonej wysokości, musimy wykazać ich wysokość. Przydatne w tym celu będą wszelkiego rodzaju rachunki faktury, umowy określające wysokość rat lub czynszu.

Podział majątku wspólnego

Na zgodny wniosek współmałżonków, jeżeli nie wpłynie to na przedłużenie postępowania, sąd może dokonać podziału majątku wspólnego. Strony sporządzają spis majątku wraz z wyceną dokonaną przez biegłego, sąd zaś dzieli składniki po równo. W przypadku rzeczy, których podzielić się nie da (jak np. nieruchomość lub samochód), częściej stosowanym rozwiązaniem jest przydział rzeczy jednemu ze współmałżonków z obowiązkiem spłaty drugiego. Pozwala to na zachowanie substancji dzielonych rzeczy bez zmniejszania ich wartości. Pamiętajmy także o tym, że o ile sam pozew o rozwód podlega opłacie, to odrębną opłatę należy uiścić od wniosku o podział majątku wspólnego.

Poprzedni artykułUsługi adwokackie – sprawy spadkowe i ochrona dla biznesu
Następny artykułJak sprzedawać na Amazon? Krok po kroku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj