Bank a parabank – podstawowe różnice

Między bankiem a parabankiem jest znacząca różnica. Z badań wynika, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Niby większość zapytanych zdaje sobie sprawę czym jest parabank, jednak podobna liczba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w przypadku upadku parabanku, nikt nie zwróci im ulokowanych tam pieniędzy. Niektórzy błędnie uważają, że ewentualny zwrot pieniędzy zostanie przeprowadzony ze specjalnego funduszu lub co dziwniejsze uważają, że jest to obowiązek państwa. Dlatego rozważając ulokowanie swoich pieniędzy w takiej instytucji, warto znać wszystkie szczegóły.

Jak działa bank?

Bank przede wszystkim prowadzi rachunki oszczędnościowe, przyjmując pieniądze i oddając je na żądanie. Bank również udziela kredytów. Wydaje również papiery wartościowe i karty płatnicze, które daje klientom w użytkowanie. Bank również nabywa i zbywa wierzytelności pieniężne. Przede wszystkim jednak banki podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Poza tym, każdy polski bank jest objęty gwarancją depozytów. Oznacza to, że w przypadku niewypłacalności banku, pieniądze wypłaci Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Zakres działania parabanku.

W naszych warunkach parabanki to firmy prywatne, które przeważnie udzielają kredytów, lub Inwestują pieniądze klientów, obiecując przy tym konkurencyjne zyski. Przede wszystkim jednak działają na podstawie przepisów kodeksu cywilnego i nie podlegają takiej kontroli jak banki. Komisja stabilności finansowej przestrzega, że korzystanie z usług parabanków jest ryzykowne, albowiem działają one na zasadzie piramidy finansowej. Nie mniej jednak uzyskanie kredytu wymaga o wiele mniej formalności.

Poprzedni artykułRóżnica między oszczędzaniem a inwestowaniem pieniędzy
Następny artykułJak zainwestować swoje pieniądze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj