Na czym polegają tzw. testy manualne?

Czym różnią się testy manualne od testów automatycznych? Główna różnica polega na tym, że tester wykonuje je, wykorzystując swoją wiedzę, wciela się przy tym w rolę typowego użytkownika. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? Jakie są ich główne zalety? Czy warto skorzystać z zewnętrznego zespołu testerów?

Testowanie manualne a testy automatyczne

Tester oprogramowania dysponuje dzisiaj narzędziami, które znacząco przyspieszają jego pracę. Mowa o zastosowaniu skryptów w testach automatycznych. Wciąż jednak korzysta się z testowania manualnego. Trwa ono z oczywistych względów znacznie dłużej i – chociaż początkowo nie wymaga dużych inwestycji – daje sporo niższe ROI, bo pojawiają się koszty związane z zasobami ludzkimi.

W trakcie testowania manualnego istnieje ryzyko popełnienia błędów, z drugiej strony – testy automatyczne nie wychodzą poza granicę, którą wyznacza program. Dlatego jest możliwe, że testy automatyczne nie wykryją tego, co zauważyłby wyspecjalizowany tester. Testowanie automatyczne przekłada się również na jakość raportowania – nie jest ono precyzyjne i nie pozwala na idealną ocenę projektu pod względem user experience. W tym zakresie tester manualny ma znacznie większe pole do popisu.

Kiedy testowanie manualne się opłaca?

Istnieją sytuacje, gdy testowanie manualne stanowi opcję wartą rozważenia lub nawet konieczną, na przykład w testach eksploracyjnych. Podobne wymagania dotyczą testów użyteczności, a także testów odbywających się bez konkretnego scenariusza. W tych przypadkach skrypty nie zastąpią ludzkiej intuicji i doświadczenia. Natomiast gdy mowa o powtarzalnych zadaniach, testowaniu wydajności czy obciążenia – tu sprawdzi się automatyzacja (podobnie jak w testach funkcjonalnych).

Testerzy oprogramowania w ramach body leasing

Czy prowadząc projekt, wymagający dokładnego testowania manualnego, warto zatrudniać na etat dodatkowych specjalistów? Niekoniecznie. Korzystniejsze może być zaangażowanie zespołu doświadczonych testerów oprogramowania w ramach body leasingu. Wsparcie z zakresu body leasingu, w tym zaawansowane testy manualne, na polskim rynku oferuje firma Craftware, specjalizująca się w innowacyjnych projektach dla IT. Firma ma duże doświadczenie, potwierdzone szerokim portfolio.

Poprzedni artykułW czym moze pomóc kancelaria adwokacka?
Następny artykułW jaki sposób zmniejszyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj