Jak zostać operatorem podestów ruchomych?

Podesty ruchome to urządzenia transportu bliskiego wykorzystywane w niemal całym sektorze przemysłowym, produkcyjnym, magazynowym, a także usługowym. Sprawdź, jak zostać operatorem podestów ruchomych i czy w ogóle jest to opłacalne.

Co to jest podest ruchomy?

Podestem ruchomym nazywa się urządzenia służące do mechanicznego podnoszenia platform, które pozwalają na tymczasowy dostęp osób, ładunków lub sprzętów na dużych wysokościach. Podesty ruchome mogą przenosić duże ładunki – zwykle do jednej tony, choć niektóre zapewniają większe obciążenia robocze.

Na rynku istnieje wiele rodzajów podestów ruchomych, niemniej wszystkie z nich objęte są dozorem technicznym, a co za tym idzie, do ich obsługi konieczne jest posiadanie stosownych uprawnień operatorskich.

W jaki sposób zostać operatorem podestów ruchomych?

Operatorem podestów ruchomych może zostać każda osoba, która ukończyła 18. rok życia oraz posiada zaświadczenie lekarskie poświadczające stan zdrowia umożliwiający pracę z na stanowisku operatorskim. Aby zostać operatorem nie jest potrzebne doświadczenie w pracy z podobnymi maszynami, niemniej należy zdawać sobie sprawę z tego, że praca tego typu opierać się będzie na instalacji, konserwacji, naprawie czy podłączaniu sprzętu, a także przenoszeniu materiałów, co wymaga od operatora dobrej sprawności fizycznej.

Uzyskanie pozwoleń operatorskich na podesty ruchome poprzedza kurs operatorski, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. W trakcie części teoretycznej kandydat na operatora poznaje aktualne przepisy BHP i dozoru technicznego, zaznajamia się z budową, konstrukcją i zasadą działania podestów ruchomych, a także poznaje obowiązki operatorskie wykonywane przed, w trakcie oraz po zakończeniu pracy. Poza tym operator poznaje procedury tworzenia dokumentacji, konserwacji sprzętu, sposoby na minimalizowanie ryzyka wypadków czy metody i formy komunikacji. Część praktyczna opiera się na praktycznej nauce bezpiecznego i wydajnego obsługiwania podestów ruchomych.

Kurs operatorski może być realizowany w trybie dziennym, zaocznym, ekspresowym, weekendowym czy zaocznym – zgodnie z preferencjami grupy kursantów. Po jego zakończeniu konieczne jest pozytywne zaliczenie egzaminu składanego przed państwową komisją powołaną przez lokalną jednostkę Urzędu Dozoru Technicznego. Po zaliczeniu egzaminu uzyskiwane są uprawnienia operatorskie bez ograniczenia co do rodzaju podestów ruchomych.

Ile zarabia operator podestów ruchomych?

Operator podestów ruchomych zarabia pensję w wysokości 3000-4500 zł brutto, a mediana zarobków na tym stanowisku wynosi ok. 3600 zł. Niemniej, aż 25% operatorów jest w stanie uzyskać o wiele większą miesięczną pensję. Tak wysokie wynagrodzenia w branży sprawiają, że kurs operatorski zwraca się już po pierwszej wypłacie. Do zalet pracy operatora podestów ruchomych należy zaliczyć także łatwość w znalezieniu pracy w niemal każdym większym mieście w Polsce oraz zagranicą, co sprawia, że zawód ten jest niezwykle perspektywiczny i atrakcyjny.

Poprzedni artykułZakaz zbliżania – czy funkcjonuje w praktyce? Poznaj fakty, nie mity
Następny artykułW czym moze pomóc kancelaria adwokacka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj