Jak skutecznie zadbać o swoją emeryturę?

Na emeryturę odkładamy składki przez całe swoje życie zawodowe. Spora część dochodu przeznaczana jest na ten cel. Jednak nie oszukujmy się, nasze pieniądze nie leżą na jakimś koncie w ZUSie, na którym są pomnażane i tak czekają sobie na nasz wiek emerytalny. Emerytury wypłacane są z bieżących dochodów, czyli na naszą emeryturę będą zarabiać nasze dzieci i wnuki.

Konto oszczędnościowe

Warto już dziś pomyśleć o odkładaniu nawet drobnych kwot na przyszłość. Może się niestety okazać, że wypracowana emerytura nie będzie dawała nam szans na godne życie. Szczególnie, gdy część naszego dochodu nie jest opodatkowana i np. premie dostajemy do przysłowiowej ręki. Nawet drobne kwoty, jak 50 zł miesięcznie sprawią, że za 40 lat na naszym koncie zgromadzi się ładna sumka. Możemy je wpłacać na nasze konto oszczędnościowe. Da nam to również mały ale stabilny zysk.

Indywidualne Konto Emerytalne

Mamy również możliwość otwarcia w bankach IKE. Jest to specjalne konto, na które możemy wpłacać kiedy chcemy. Ma ono często dość wysokie oprocentowanie. Najważniejsze jednak jest to, że gdy wybierzemy środki po przejściu na emeryturę to państwo nie pobierze od nas podatku Belki. 19% podatku od zysku zostanie w naszej kieszeni.

Poprzedni artykułŚrednia krajowa, jak jest obliczana?
Następny artykułSpadek po rodzicach – co warto o nim wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj