RRSO – co to oznacza?

RRSO to skrót od Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Najogólniej mówiąc jest to faktyczny koszt całego kredytu, jaki ponosi osoba zaciągająca kredyt.

Czym właściwie jest RRSO?

Tak jak było już wcześniej wspomniane RRSO wiążę się z całkowitym kosztem kredytu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie dotyczy to jedynie oprocentowania tego kredytu. Oprócz odsetek jest to także koszt ubezpieczenia, prowizji oraz innych opłat manipulacyjnych. RRSO jest związana z wartością pieniądza. Jeśli w czasie spłaty kredytu zmieni się wartość pieniądza, to zmieni się także rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO jest pomocne przy porównywaniu ofert kredytowych. Im droższy jest kredyt, tym mniejsza jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Czy RRSO ma wpływ na termin spłaty kredytu?

RRSO jest silnie związane z terminem spłaty kredytu. Tylko w pierwszym miesiącu spłaty kredytu, cały kapitał jest równy całkowitej kwocie kredytu. Potem kwota pozostała do spłaty będzie się zmniejszać, gdyż będziemy co miesiąc płacić raty. Natomiast Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania kredytu będzie wzrastać. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do obliczenia RRSO, to możemy skorzystać z internetowych kalkulatorów, które się tym zajmują.

Poprzedni artykułJak inteligentnie inwestować pieniądze?
Następny artykułCzego dotyczy prawo rodzinne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj