Na czym polegają tzw. testy manualne?

Czym różnią się testy manualne od testów automatycznych? Główna różnica polega na tym, że tester wykonuje je, wykorzystując swoją wiedzę, wciela się przy tym w rolę typowego użytkownika. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? Jakie są ich główne zalety? Czy warto skorzystać z zewnętrznego zespołu testerów?

Testowanie manualne a testy automatyczne

Tester oprogramowania dysponuje dzisiaj narzędziami, które znacząco przyspieszają jego pracę. Mowa o zastosowaniu skryptów w testach automatycznych. Wciąż jednak korzysta się z testowania manualnego. Trwa ono z oczywistych względów znacznie dłużej i – chociaż początkowo nie wymaga dużych inwestycji – daje sporo niższe ROI, bo pojawiają się koszty związane z zasobami ludzkimi.

W trakcie testowania manualnego istnieje ryzyko popełnienia błędów, z drugiej strony – testy automatyczne nie wychodzą poza granicę, którą wyznacza program. Dlatego jest możliwe, że testy automatyczne nie wykryją tego, co zauważyłby wyspecjalizowany tester. Testowanie automatyczne przekłada się również na jakość raportowania – nie jest ono precyzyjne i nie pozwala na idealną ocenę projektu pod względem user experience. W tym zakresie tester manualny ma znacznie większe pole do popisu.

Kiedy testowanie manualne się opłaca?

Istnieją sytuacje, gdy testowanie manualne stanowi opcję wartą rozważenia lub nawet konieczną, na przykład w testach eksploracyjnych. Podobne wymagania dotyczą testów użyteczności, a także testów odbywających się bez konkretnego scenariusza. W tych przypadkach skrypty nie zastąpią ludzkiej intuicji i doświadczenia. Natomiast gdy mowa o powtarzalnych zadaniach, testowaniu wydajności czy obciążenia – tu sprawdzi się automatyzacja (podobnie jak w testach funkcjonalnych).

Testerzy oprogramowania w ramach body leasing

Czy prowadząc projekt, wymagający dokładnego testowania manualnego, warto zatrudniać na etat dodatkowych specjalistów? Niekoniecznie. Korzystniejsze może być zaangażowanie zespołu doświadczonych testerów oprogramowania w ramach body leasingu. Wsparcie z zakresu body leasingu, w tym zaawansowane testy manualne, na polskim rynku oferuje firma Craftware, specjalizująca się w innowacyjnych projektach dla IT. Firma ma duże doświadczenie, potwierdzone szerokim portfolio.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here