Zakaz zbliżania – czy funkcjonuje w praktyce? Poznaj fakty, nie mity

Każdy kto ogląda amerykańskie filmy często wie, że w prawie Stanów Zjednoczonych stosowany jest zakaz zbliżania się. Można nawet zauważyć, że jego otrzymanie nie jest trudne, jednak Stany to Stany, a Polska to Polska i tak naprawdę w naszym kraju zakaz zbliżania obowiązuje stosunkowo niedługo. Poznajcie więc fakty, a nie mity na jego temat. Jeżeli szukać doświadczonych adwokatów polecamy odwiedzenie strony: kancelaria-kopko.pl.

Zakaz zbliżania się – co warto wiedzieć?

Zakaz zbliżania się stosowany jest w stosunku do sprawcy przestępstwa z użyciem przemocy. Zatem sąd orzeka zakaz zbliżania się do osób pokrzywdzonych. Warto wiedzieć, że jeżeli przemoc dotyczy osób najbliższych, np. żony czy dzieci, to dodatkowo prokurator może nakazać eksmisję sprawcy zaraz po wezwaniu policji. Zakaz zbliżania jest stosunkowo nowym środkiem ochronnym, który został wprowadzony do kodeksu karnego na podstawie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Obowiązuje od dnia 27 lipca 2005 roku. Sąd może nakazać sprawcy zakaz przebywania w określonych miejscach czy danym środowisku, jednocześnie nie może kontaktować się z osobami pokrzywdzonymi. Tutaj warto wiedzieć, że może być on także orzeczony fakultatywnie, co ma zastosowanie w przypadku skazania danej osoby za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajowości na szkodę małoletniego. Dotyczy to także użycia przemocy. Jednocześnie zakaz zbliżania się może być dodatkowo połączony z koniecznością zgłaszania się sprawcy na policji w danych odstępach czasu.

Czy zakaz zbliżania może być obligatoryjny?

Zakaz zbliżania jako środek karny może być stosowany obligatoryjnie, ale tylko w określonych sytuacjach. Stosuje się go w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności bez zawieszenia, a także w przypadku przestępstw seksualnych. Jednak trzeba wiedzieć, że w praktyce nie korzysta się z tego często i sędziowie rzadko z tego środka karnego korzystają. Jednak sąd może w przypadku sprawców przemocy czy molestowania zastosować zakaz zajmowania przez sprawcę stanowisk związanych z wykonywaniem określonych zawodów, a także zakazać decydowania o edukacji, leczeniu czy nawet opiece nad małoletnim. Sprawcy przemocy czy molestowania seksualnego nie mają prawa pracować z dziećmi, gdyż stanowią dla nich realne zagrożenie. Zakaz zbliżania się jest najczęściej stosowany jeżeli dojdzie do przemocy, przy czym jeżeli jest ona jednorazowa, to może być on czasowy, sąd może również orzec bezterminowy zakaz zbliżania się. Jednocześnie często stosuje środek w postaci odległości na jaką skazany nie może zbliżać się do pokrzywdzonego. Taki odpis wysyłany jest do jednostki policji. W przypadku nie przestrzegania go sprawcy grozi 3 lata pozbawienia wolności.

Eksmisja jako środek walki z przemocą

Prawo polskie jest tak skonstruowane, że ma za zadanie chronić osoby pokrzywdzone. Aby zapobiec dalszej eskalacji przemocy i chronić ofiarę, policja może skierować do prokuratora wniosek o eksmisję sprawcy przestępstwa. Musi tutaj występować uzasadniona obawa, że sprawca ponownie będzie agresywny. Z wnioskiem policjant przeprowadzający interwencję powinien wystąpić w ciągu 24 godzin od zatrzymania sprawcy. Wtedy też sprawca może zostać eksmitowany. Na jego wniosek konieczne jest wskazanie mu miejsca pobytu w placówkach noclegowych. Warto wiedzieć, że nie może być to placówka dla ofiar przemocy w rodzinie. Taki nakaz eksmisji stosuje się na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, przy czym może on zostać przedłużony.

Zakaz zbliżania dla stalkera

Obecnie sąd może wydać zakaz zbliżania się dla stalkera, nawet jeżeli nie jest on związany z ofiarą więzami rodzinnymi. Wtedy też ustala się odległość na jaką sprawca nie może zbliżać się do poszkodowanego. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że aby go uzyskać najpierw trzeba wytoczyć postępowanie karne przeciwko stalkerowi i taki zakaz uzyskuje się dopiero po otrzymaniu wyroku sądu.

Warto jeszcze wiedzieć, że zakaz zbliżania może być również wystawiony przez prokuratora, gdyż dysponuje on szeregiem środków zapobiegawczych. Jeżeli jesteś ofiarą przemocy lub stalkingu i mieszkasz w stolicy województwa mazowieckiego, udaj się do adwokata w Warszawie, który udzieli Ci niezbędnych wskazówek jak uzyskać zakaz zbliżania się.

Poprzedni artykułSkąd pozyskiwać informacje rolnicze?
Następny artykułJak zostać operatorem podestów ruchomych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj